Нестиримання сечі (Incontinentia urinae, не плутати з енурезом – enuresis nocturna, недугою переважно дитячою ).
Невідомо як в Україні, а німці жаліються, що у них кожен 20 –й дорослий бюргер страждає нетримання сечі, причому 80 % з них складають жінки віком від 30 до 60 років («ТЕСТ», 1992, № 10). Причини цього різноманітні : розслаблення м’язів тазового дна і замикаючого м’яза сечовина під час вагітності і пологів, важка фізична праця і зайняття спортом, загальна слабкість сполучної тканини (що настає з віком), закреп, нестача естрогенів після менопаузи, інсульт, хвороба Альцгеймера, прийом седативних та снодійних ліків, тютюнопаління, надлишок маси тіла, травми і хвороби хребта (розколина, випин мозкових оболонок, поперечний параліч, сухотка спинного мозку), розсіяний склероз та ін.. Перед початком лікування важливо встановити (зрештою, як і при будь якій хворобі) точний діагноз ! Бо йдеться про хірургічне втручання або про медичне лікування. В легких випадках неконтрольованого сечовипускання слід час фізичної праці, сміху, чхання, кахикання тощо, на 60 % допомагає спеціальна гімнастика для зміцнення тазового дна (підкаже лікар). В усякому разі слід відкинути недоречну сором’язливість і звернутися до уролога. В очікуванні Лікарської допомоги можна скористатися рослинними засобами, навіть тими, що від дитячого енурезу (рецепти є в нашій попередній книзі –див. Осетров і Шретов, 2001, сторінка 282-283).
- Під час вагітності: взяти порівну корінь алеї і петрушки та траву у квітучому стані васильків запашних, 2 столові ложки суміші на 0,5л води, варити на слабкому вогні доки не залишиться 0,4л рідини. Пити по 50г кілька разів на день (Дімков).
- Відразу після відцвітання зібрати насіння парила (воно схоже на маленьке ріп’яшки – тому й, до речі російська назва рослини «репешок»), засипати у літрову банку на одну третину, залити 0,7л кагору (увага: у продажі трапляється фальсифікат!), настоювати 10днів, пити по келиху тричі на день (Народний лікар України 1998, №6) примітка. Щоб ваш чоловік не видудлив цей смачний напій, скажіть що ці лік від заклепу або щось подібне (В.О.).
- Взяти 15г трави перстату гусячого на 0,5л води, довести до кипіння, настоювати 10хв, випити в три прийоми через 2-3 години до їди. Для посилення дії можна додати 5г кореневищ валеріанки на кожні 0,5л настою (Valnet).
- Взяти по чайній ложці «шишок» хмелю, трави гірчака перцевого і листків мучниці (подрібнити), залити 0,5 л пива (краще темних сортів), настоювати в теплому місці 12год. пити по 50-100г що 2 години (Боб’як) .
- Німецький фітопрепарат Heperforat (містить екстракт звіробою, вітамін В – комплекс, лактозу, сахарозу). По 2 драже тричі на день, або по 20-30 крапель 2-3 рази на день. Інші показання: депресія (особлива під час клімаксу), почуття страху, неспокою (особливо при зміні погоди).
- Змішати порівно стандартні настойки (спирт 70%, 1:5) трави гірчака перцевого і звіробоя, суцвіття нагідок, пелюстка латаття білого і кореневищ валеріанки, приймати по 10-15 крапель 4 рази в день протягом 1,5-2 місяців. Одночасно кілька разів на тиждень приймати ванни з настою кореневищ аїра, трави чербеця і молодих шишок сосни, брати 70г кожної рослини на 1л окропу, настоювати 20хв, вилити в купельну воду з температурою 37 С, тривалість 10-15хв. для зміцнення м’язів сечового міхура корисні ванни і з одного деревію (або хвоща). Спеціальну дієту і гімнастичні вправи підкаже лікар (Лев Кругляк). Примітка. Не забувайте що латаття охороняється законом, тому при зборі сировини не виривайте квітоносні, а ще краще замінити латаття іншою рослиною з седативною дією (В.О.).